Francie vítězně proti Španělsku! Italové vyhráli v souboji o třetí místo.

Proč se vytvořila soutěž Liga národů? Které utkání jsou touto soutěží nahrazeny? Vše se dočtete v článku včetně tabulek, postupu na mistrovství v případě neúspěchu v kvalifikaci.

Liga Národů 2020/2021 (UEFA), program, tabulka, hrací formát a postup

V září opět začíná Liga národů. Na začátku odehraje hned každé mužstvo dva zápasy. Druhá část pokračuje zápasy od 10.10.2020. Poslední zápasy se budou hrát od 14.11.2020.

Touto soutěží se UEFA snaží jednak zatraktivnit přátelská setkání i zastřešit si televizní práva. Hlavním cílem Ligy národů je náhrada za přátelské zápasy.

Celá soutěž je rozdělena do 4 lig podle výkonnosti mužstev (A, B, C, D), které to pak dále rozdělují na skupiny (např. A1, A2, A3 a A4). Dá se zde sestoupit, jakož i postoupit do vyšší nebo nižší ligy.

Aby tato soutěž měla nějaký smysl, hraje se zde také o možnost postupu na závěrečné turnaje, ať už jsou to Mistrovství Evropy nebo MS ve fotbale. Samotná Liga národů určuje i celkového vítěze a to tak, že se odehraje semifinále a finále (+ zápas o třetí místo). Protože vítěz může být jen jeden, logicky budou hrát semifinále nejlepší mužstva z Ligy A (vše se rozhoduje na závěrečném FINAL FOUR).

AKTUALIZACE – Kdo si zahraje Final Four Ligy národů v roce 2021?

V listopadu 2020 byly ukončeny základní skupiny Ligy národů a rozhodlo se o postupujících i sestupujících. V roce 2020 postoupili do hlavního finále tzv. Final Four Francie, Španělsko, Belgie a Itálie. Závěrečné finále se bude hrát od 6. do 10.10.2021.

FázeDatum / 2021MístoZápasVýsledek
Finále 10.10. Milán FRA – SPA 2:1
3. miesto 10.10. Turín BEL – ITA 1:2
Semi-final 7.10. Milán BEL – FRA 2:3
6.10. Turín ITA – SPA 1:2

Česká republika vyhrála svou skupinu (postoupila do Ligy A) a existuje stále možnost dodatečné kvalifikace na MS 2022 v případě, že by Česko neuspělo v evropské kvalifikaci na MS v Kataru.

Kdo postoupí na MS 2022 z Ligy národů 2020/2021?

Celkového vítěze Ligy národů poznáme vždy z Ligy A (jde o nejlepší ligu). Vše se rozhodne ve FINAL FOUR, kde si nejlépe mužstva z každé skupiny v Lize A zahrají proti sobě playoff.

Zároveň platí, že nejlepší týmy z Ligy B postoupí do Ligy A a naopak nejhorší týmy z Ligy A sestoupí do Ligy B. Takto je to pak také v dalších ligách kromě poslední (Liga D). Mužstva, které skončí na posledních příčkách v Lize C budou hrát baráž o sestup do Ligy D (sestoupí pouze dva, protože v Lize D jsou jen dvě skupiny).

Z Ligy národů mohou dva nejlepší postoupit i na MS 2022 v Kataru. Tentokrát jsou pro Ligu národů 2020/2021 volné dvě místenky. Funguje to tak, že se dvě nejlepší mužstva z LN (nepočítají se mužstva, které postoupily z kvalifikace přímo na MS nebo do play off evropské kvalifikace) poperou o postup ještě v playoff evropské kvalifikace. Samotné playoff bude tvořit 10 týmů (mužstva, které skončily na druhých místech ve skupině evropské kvalifikace) a 2 týmy z Ligy národů. Z tohoto play off zůstanou tři mužstva, které pak postoupí spolu s deseti mužstvy, co skončili na prvních místech evropské kvalifikace. Celkově do Kataru postoupí 13 mužstev z Evropy.

Poznámka

Pokud účastník ligy A postoupil z kvalifikace (nebo se kvalifikoval do play-off kvalifikace), tak automaticky přenechává své místo dalšímu účastníkovi v celkovém pořadí (pokud se nenajde žádné mužstvo z Ligy A, tak se přechází automaticky do Ligy B atd.).

Rozpis zápasů České reprezentace v Lize B skupina 2

04.09.2020 Slovensko – Česko 1:3
07.09.2020 Česko – Skotsko 1:2
11.10.2020 Izrael– Česko 1:2
14.10.2020 Skotsko – Česko 1:0
15.11.2020 Česko – Izrael 1:0
18.11.2020 Česko – Slovensko 2:0

Tabulka Ligy národů (A1 = Liga A ve skupině 1)

Česká republika působí v Lize B Skupina 2. Česko bude v Lize národů bojovat nejen o postup do Ligy A, ale zároveň si zvyšuje i šanci na postup do závěrečného turnaje (ME nebo MS). UEFA Nations League je vynikající soutěží hlavně pro mužstva, které mají problém se dostat na velké fotbalové turnaje.

VysvětlivkyA1 znamená, že jde o nejlepší ligu a číslo 1 znamená, že jde o první skupinu. Skupina 1 neznamená, že má větší význam než skupina 2. Jde jen o rozdělení mužstev do skupin.

Liga A Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga A Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga A Skupina 3

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga A Skupina 4

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 3

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 4

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 3

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 4

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga D Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga D Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Postoupí celkový vítěz Ligy národů automaticky na mistrovství?

Celkový vítěz může být jen jeden a ten je znám v červnu. Prvním historickým vítězem Ligy národů bylo v sezóně 2018/2019 mužstvo Portugalska, které porazilo ve finále Nizozemsko 1: 0. Toto vítězství ale neznamená postup na závěrečný turnaj. Šlo jen o celkového vítěze.

Proč se hraje Liga národů? 

Liga národů je určité zpestření oproti klasickým a nudným přípravným mezistátním utkáním. Jde od UEFA o velmi dobrý tah, protože zápasem dávají jistou váhu a hlavně díky Lize národů mají větší šanci postoupit na závěrečné turnaje i mužstva se slabším rankingem.

Program Ligy národů (zápasy ve skupinách se hrají doma-venku)

První dvojkolo 03 - 08.09.2020
Druhé dvojkolo 10 - 14.10.2020
Třetí dvojkolo 14 - 18.11.2020
Final Four  (semifinále a finále o pohár Ligy národů) 02 - 06.06.2021

Dále se bude hrát ještě play off o sestup do divize D, které se uskuteční mezi posledními čtyřmi týmy v Lize C (playoff se hraje na dva zápasy a dva sestupují do Ligy D). Zároveň první mužstva ze skupin z Ligy D (jsou jen dvě skupiny) postoupí do Ligy C.

Dva nejlepší z Ligy národů (kromě mužstev, které postoupily přímo přes EURO kvalifikaci a týmů postupujících do playoff EURO kvalifikace) si zahrají ještě playoff kvalifikaci o MS v Kataru 2022. Tyto zápasy budou na programu až poté, co skončí celá evropská kvalifikace.

Kolik týmů a jak se kvalifikují na MS ve fotbale?Na MS v Kataru postupuje přímo prvních 10 týmů z EURO kvalifikace (kvalifikace má 10 skupin) + 10 týmů z druhých míst spolu se dvěma nejlepšími týmy z Ligy Národů si zahrají playoff o postup na MS v Kataru. Celkově z Evropy postupuje 13 mužstev (10 přímo z kvalifikace a 3 z play-off).

Tipy na zápasy Ligy národů

I tento rok vám budeme přinášet tipy z fotbalových zápasů, přičemž nebude chybět ani Liga národů. Všechny dostupné tipy a analýzy (převážně z fotbalu) jsou dostupné na našem webu.

Vítězové Ligy národů – historicky

SezónaVíťaz2.3.
2020/2021 Francie Španělsko Itálie
2018/2019 Portugalsko Nizozemsko Anglie

Nejčastější otázky a odpovědi

Co byste měli vědět o Lize národů?

  • LN je rozdělena do čtyř lig, přičemž každá liga má 4 skupiny (neplatí pro Ligu D)
  • Jednu skupinu tvoří čtyři týmy (hraje se systémem doma - venku)
  • Vítěz skupiny postupuje do vyšší ligy a poslední sestoupí do nižší
  • LN má i své vyvrcholení (Final Four), kde se v play-off utkají vítězové skupin z ligy A
  • Díky Lize národů je možné ještě zabojovat o závěrečný turnaj (ME nebo MS)

Kdy se hraje Liga národů?

Zápasy ve skupinách se odehrávají většinou v září, říjnu a listopadu (sudé roky podle ME a MS). Zápasy Ligy národů ve skupinách se odehrají dříve než začne kvalifikace na nejbližší MS resp. ME ve fotbale (neplatí v období epidemie, kdy se termíny posouvají pro koronavirus).

Nahrazuje Liga národů evropskou kvalifikaci?

Liga národů nenahrazuje žádnou kvalifikaci. Je to doplňková soutěž, která nahrazuje přátelské mezistátní utkání. LN dává zároveň šanci postoupit týmem na závěrečný turnaj v případě, že neupeli v evropské kvalifikaci.

Jak se dá postoupit z Ligy národů na MS nebo ME ve fotbale?

Ano dá se, ale v žádném případě to nebude přímý postup. Dá se postoupit do play-off kvalifikace, kde si týmy změří síly s dalšími účastníky z evropské kvalifikace (mužstva, které nepostoupili přímo z kvalifikace). Platí pro MS (při ME se bude odehrávat play-off pouze mezi účastníky Ligy národů).